Söderberg & Haak Kvänum

Hitta till oss

Tegelbruksgatan 2
535 30 Kvänum
Tel: 0512-79 79 70
kvanum@sodhaak.se

Öppettider:
Försäljning 8-16.30
Verkstad 7-16.30
Reservdelar 7-16

Lunchstängt 12.30-13.00

Begagnat

I vårt breda sortiment hittar du allt vad en svensk lantbrukare behöver. Butik finns i Kvänum. Har du någon fråga angående vår butik eller våra varor är det bara att skicka oss en intresseanmälan eller ”slå en signal”. Känn dig alltid VÄLKOMMEN in och besök oss i våra butiker. Frågan är alltid gratis hos Söderberg & Haak Kvänum.

Våra två verkstäder kan serva de flesta förekommande maskiner inom lantbruk, skogsbruk, industri och entreprenad. Vi jobbar i moderna verkstäder som är utrustade med den senaste tekniken.Våra montörer genomgår kontinuerligt utbildning hos våra leverantörer, dels genom fabriksutbildning samt även när leverantörernas serviceinspektörer kommer till vår verkstad.

Vi har servicebilar för arbete som kan utföras ute på fält, i er verkstad på gården samt vid akut jourverksamhet som vi kan sköta vid säsongkörningar.

Vi har även en motorbroms för att testa och kontrollera effekt på traktorer. Du som ägare erhåller ett testdokument och kan sedan jämföra detta vid olika tester framöver. Detta är oerhört viktigt för att kunna använda traktorn till rätt jobb och kostnad.

Service

Söderberg & Haak har ett brett nät av auktoriserade verkstäder, från söder till norr, vilket innebär att du alltid har nära till service.

Vi utför service på alla våra varumärken och erbjuder även service och reservdelar för andra märken.

Reservdelar

Söderberg & Haaks stora lager innehåller idag ca 48000 olika reservdelar och oftast kan beställningen hämtas en dag efter att den är gjord.

Utlämningsställe direkt från Sverigelagret till kund när det är som mest bråttom.

Joursäsong

Telefonjour (möjlighet att lämna ut reservdelar
mot 950 kr avgift)

Vardagar 16:30-18:00
Lördag 09:00-15:00
Söndag 09:00-15:00

Under skördesäsong har vi telefonjour och då når ni oss på 0512-79 79 81.

Vår personal

Vi som jobbar på Söderberg & Haak Kvänum

Säljare 
Claes-Göran Mörk

0512-79 79 73
claesgoran.mork@sodhaak.se

Säljare
Mikael Gustafsson

0512-79 79 74
mikael.gustafsson@sodhaak.se

Säljare
Jimmy Olsson

0512-79 79 76
jimmy.olsson@sodhaak.se

Butik/Reservdelar
Bosse Lennartsson

0512-79 79 75
bo.lennartsson@sodhaak.se

Butik/Reservdelar
Svante Borell

0512- 79 79 78
svante.borell@sodhaak.se

Verkmästare
Fredrik Lexen

0512-79 79 85
fredrik.lexen@sodhaak.se

Servicetekniker
Per-Olof Karlsson

0512-79 79 83
perolof.karlsson@sodhaak.se

Servicetekniker
Bengt Lundgren

0512- 79 79 84
bengt.lundgren@sodhaak.se

Servicetekniker
Jimmy Bronwaller

0512-79 79 86
jimmy.bronwaller@sodhaak.se

Servicetekniker
Jesper Wedebrand

0512-79 79 80
jesper.wedebrand@sodhaak.se