Mariestads Maskin & Energi AB

Vi har öppet

Måndag 07.00-16.00
Tisdag 07.00-16.00
Onsdag 07.00-16.00
Torsdag 07.00-16.0
Fredag 07.00-16.00

Lunchstäng: 12.00-12.40
Helgdag stängt.

Kontakta oss

Auktoriserade återförsäljare

Förutom Söderberg & Haaks breda sortiment är vi även auktoriserade återförsäljare för Huddig, Hyundai, Takeuchi och Komatsu entreprenadmaskiner.

 

 

Service

Söderberg & Haak har ett brett nät av auktoriserade verkstäder från söder till norr. Vi utför service på alla våra varumärken och erbjuder även service och reservdelar för JCB, New Holland och Case IH.

 

 

Reservdelar

Söderberg & Haaks  stora lager innehåller idag ca 48000 olika reservdelar och oftast kan man hämta beställningen en dag efter att den är gjord. Utlämningsställe direkt från Sverigelagret till kund när det är som mest bråttom.

Försäljning

Kontakta oss för att prata

Lantbruksmaskiner
Entreprenadmaskiner

 

Hitta till oss

Hammarsmedsgatan 23
542 35 MARIESTAD

Tel: 0501-650 90

anette@mariestadsmaskin.se

Vi är auktoriserade återförsäljare för Huddig, Hyundai, Takeuchi och Komatsu entreprenadmaskiner. Vi är även återförsäljare för Deutz Fahr, Amazone, Krone, Dal-Bo och Geringhoff. Vi tillhandahåller service och reservdelar till New Holland och Case IH. Hanwoo hydraulhammare. Bigab och Närlants produkter. Vi är även auktoriserade servicelämnare åt Gremo och Ponsse skogsmaskiner, samt en stor mängd olika utrustningsleverantörer.

KAMPANJER

I VÅR BUTIK HITTAR DU ÄVEN

I VÅR BUTIK HITTAR DU ÄVEN

Vår personal

Vi som jobbar på Mariestads Maskin AB

VD/entreprenadsäljare
Jonas Johnson

0501-650 93
070-573 26 21
jonas@mariestadsmaskin.se

Administration
Anette Ljungkvist

0501-650 90
anette@mariestadsmaskin.se

Ekonomi/Data
Michael Eriksson

0501-650 98
mme@mariestadsmaskin.se

Maskinförsäljare / Jordbruk
Lennart Johnsson

0501-650 92
070-233 59 27
lj@mariestadsmaskin.se

Maskinförsäljare entreprenad
Leif Persson

0501-65091
070-884 08 51
leif@mariestadsmaskin.se

Kundmottagare verkstad
Lennart Gustafsson

0501-650 94
lennart@mariestadsmaskin.se

Reservdelar entreprenad / skog
Leif Rosenlind

0501-650 96
rosenlind@mariestadsmaskin.se

Reservdelar
Elsa Karlsson

0501-650 88
elsa@mariestadsmaskin.se

Verkmästare
Stevan Hovbrink

0501-650 95
stefan@mariestadsmaskin.se

Reservdelar
Thomas Fredriksson

0501-650 82
thomas@mariestadsmaskin.se

Mekaniker
Rikard Johansson

Mekaniker
Inge Jonsson

070-327 73 34

Mekaniker
Johannes Strömvall

Mekaniker
Andreas Nilsson

Mekaniker
Inge Forsell

Mekaniker
Mikael Larsson

Mekaniker
Daniel Lugnberg

Mekaniker
Johannes Roslund